5A





Txprepsfootball.com

Class 5A Playoff Results and Pairings

CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bi-District Results

EP Andress 42, EP Bel Air 14

Canyon Randall 34, Abilene Cooper 27

WF Rider 35, Grapevine 21

Arlington Heights 70, Burleson Centennial 28

EP Del Valle 42, EP Chapin 35

Amarillo Palo Duro 31, Plainview 28

Denton 40, Birdville 33

Aledo 69, FW Trimble Tech 0


Area Playoff Results

Canyon Randall 49, EP Andress 33

WF Rider 41, FW Arlington Heights 23

El Paso Del Valle 38, Amarillo Palo Duro 17

Aledo 49, Denton 17


Region Playoff Pairings

Canyon Randall (11-1) vs. WF Rider (8-4) 2 p.m. Friday, Lubbock’s Lowrey Field

EP Del Valle vs. Aledo (11-1) 4 p.m. Friday at Midland’s Grande Communications Stadium


Region II

Bi-District Results

McKinney North 24, Frisco Wakeland 21, OT

West Mesquite 34, Carrollton Creekview 20

Mansfield Lake Ridge 42, Dallas Kimball 17

Longview 43, Lufkin 42

Wylie 42, Frisco Centennial 31

Rockwall-Heath 48, Carrollton Newman Smith 0

Mansfield Summit 56, Dallas Spruce 15

Tyler 58, Texarkana Texas 23


Area Playoff Results

McKinney North 50, West Mesquite 44

Mansfield Lake Ridge 37, Longview 35

Rockwall-Heath 44, Wylie 6

John Tyler 44, Mansfield Summitt 27


Region Playoff Pairings

McKinney North (10-2) vs. Mansfield Lake Ridge (8-4) 4 p.m. Saturday, Dallas’ Kincaide Stadium

Rockwall-Heath (10-2) vs. John Tyler (10-2) noon Friday, Waco’s McLane Stadium


Region III

Bi-District Results

Temple 58, A&M Consolidated 14

Houston Stratford 48, Houston Waltrip 0

Houston King 48, Beaumont Central 15

Fort Bend Ridge Point 27, Richmond Foster 18

Bryan 48, Manor 27

Magnolia West 45, Houston Madison 36

Humble Kingwood Park 31, Nederland 24

Richmond George Ranch 35, Fort Bend Elkins 20


Area Playoff Results

Temple 47, Stratford 35

Fort Bend Ridge Point 24, Houston C.E. King 3

Bryan 49, Magnolia West 34

Richmond George Ranch 35, Humble Kingwood Park 14


Region Playoff Pairings

Temple (10-1) vs. Fort Bend Ridge Point (12-0) 2 p.m. Friday, Cypress’ Berry Center

Bryan (10-1) vs. Richmond George Ranch (11-1) 6 p.m. Friday, Waller


Region IV

Bi-District Results

Austin LBJ 26, Cedar Park Vista Ridge 21

San Antonio Alamo Heights 48, San Antonio Harlandale 17

Victoria West 47, Uvalde 28

Edinburg Vela 49, PSJA 13

Austin Vandegrift 63, Austin McCallum 42

Lockhart 42, SA Brackenridge 21

Corpus Christi Flour Bluff 42, SA Southside 21

Mission Veterans 17, Donna 0


Area Playoff Results

Austin LBJ 20, Alamo Heights 13

Victoria West 61, Edinburg Vela 45

Austin Vandegrift 42, Lockhart 13

CC Flour Bluff 55, Mission Veterans 28


Region Playoff Pairings

Austin LBJ vs. Victoria West (10-2) 2 p.m. Saturday, San Marcos’ Rattler Stadium

Austin Vandegrift (10-2) vs. CC Flour Bluff (12-0) 7:30 p.m. Friday, SA’s Alamo Stadium


CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bi-District Results

Canutillo 63, EP Ysleta 28

San Angelo Lake View 26, Canyon 21

Azle 73, FW Dunbar 24

Burleson 37, FW South Hills 21

El Paso Eastlake 41, EP Bowie 7

Lubbock Cooper 45, Hereford 14

Wichita Falls 17, Lake Dallas 14

Everman 51, FW Wyatt 12


Area Playoff Results

Canutillo 27, San Angelo Lake View 10

El Paso Eastlake 32, Lubbock Cooper 14

Azle 45, Burleson 20

Everman 21, Wichita Falls 20


Region Playoff Pairings

Canutillo (11-1) vs. Azle (11-1) 4 p.m. Saturday, Midland’s Grande Stadium

EP Eastlake vs. Everman (8-4) 2 p.m. Saturday, Odessa’s Ratliff Stadium


Region II

Bi-District Results

Frisco Heritage 77, Wylie East 63

Terrell 30, Dallas Hillcrest 22

Dallas South Oak Cliff 37, Lancaster 34

Marshall 67, Nacogdoches 42

Lewisville The Colony 24, Lucas Lovejoy 13

Mesquite Poteet 36, Dallas Wilson 0

Mansfield Timberview 56, Seagoville 6

Ennis 52, Sulphur Springs 47


Area Playoff Results

Lewisville The Colony 27, Mesquite Poteet 24

Frisco Heritage 43, Terrell 20

South Oak Cliff 55, Marshall 35

Ennis 17, Mansfield Timberview 13


Region Playoff Pairings

Frisco Heritage (10-2) vs. South Oak Cliff (9-3) 2:30 p.m. Saturday, Dallas’ Cotton Bowl

Lewisville The Colony (9-3) vs. Ennis (10-2) 7 p.m. Friday, Waxahachie


Region III

Bi-District Results

Elgin 24, Huntsville 20

Brenham 61, Houston Yates 12

Crosby 41, Beaumont Ozen 24

Port Lavaca Calhoun 30, Fort Bend Marshall 14

Hutto 56, College Station 52

Waller 17, Houston North Forest 14

Dayton 56, Port Neches-Groves 44

Angleton 33, Texas City 7


Area Playoff Results

Brenham 45, Elgin 42

Crosby 36, Port Lavaca Calhoun 14

Hutto 39, Waller 14

Angleton 32, Dayton 31 (OT)


Region Playoff Pairings

Brenham (9-3) vs. Crosby (11-1) 6 p.m. Saturday, Shenandoah’s Woodforest Stadium

Hutto (10-2) vs. Angleton (9-3) 2 p.m. Saturday, Cypress’ Berry Center


Region IV

Bi-District Results

Cedar Park 68, Austin Reagan 0

Boerne-Champion 57, SA Edison 14

CC Calallen 57, Somerset 14

Mission Sharyland 29, Edcouch-Elsa 0

Georgetown East View 31, Bastrop 0

Kerrville Tivy 54, San Antonio Sam Houston 7

Gregory-Portland 40, Castroville Medina Valley 21

Roma 28, Mercedes 21, OT


Area Playoff Results

Cedar Park 49, Boerne Champion 27

Mission Sharyland 28, CC Calallen 0

Kerrville Tivy 35, Georgetown East View 17

Gregory-Portland 28, Roma 24


Region Playoff Pairings

Cedar Park (9-3) vs. Mission Sharyland (11-1) 7:30 p.m. Friday, SA’s Heroes Stadium

Kerrville Tivy (9-3) vs. Gregory-Portland (8-4) 7:30 p.m. Friday, Converse’s Rutledge Stadium


2014 UIL State Football Championships 2014 Football Conference 5A D1

2014 UIL State Football Championships 2014 Football Conference 5A D2


website tracker